Yılbaşı Çorabı Yapımı

Aralık ayına sayılı günler kala heyecanım dorukta çünkü Aralık ayını ve Aralık ayındaki yılbaşı havasını çok seviyorum. Yılbaşı ağacından, sokaklardaki süslemelere kadar insanı mutlu ve motive decek o kadar detay var ki..Bende daha fazla zaman kaybetmeden üretime geçtim. Öncelikle daha önce hiç yapmadığım 'yılbaşı çorabı' yapımıyla başladım hazırlıklara..
Çuval kumaşı nam-ı diğer 'jüt' benim en sevdiğim dokulardan biridir. Bu kumaş ile yapılan herşey hem çok doğal hemde aynı zamanda çok şık gözüküyor.Çorap yapımı için özellikle bunu seçtim..
Öncelikle sabun ile şekli kumaş üzerinde çizdim. Ben her zaman ki gibi göz kararı kafamdan bir çizim yaptım ama sizinle adam akıllı bir kalıp görselini yazı sonunda paylaşacağım.

Kenarlarında dikiş payı bırakarak kesim yapmak önemli.

Her zaman söylediğim gibi eğer makinanız yok ise el ile de dikebilirsiniz. Zaten çuval kumaşı dikimi çok kolay bir kumaş olduğu için elde de hızlıca dikebilirsiniz.

Dikişi bittikten sonra ters yüz edip dikişleri saklayacağız. Ama eğer güzel bir iple dikerseniz mesala kırmızı gibi..Ters yüz etmeden de bu şekilde dahi kullanabilirsiniz onun da havası başka olacaktır.
Çorabın üst kısmını kıvırdım ama kıvırmadan da kullanılabilir. Özellikle saçak saçak çıkan ipleri kesmedim çünkü çok daha sempatik gözüküyor böyle.

Çorap hazır olduktan sonra geriye süslemesi kalıyor. Burada sınır yok nasıl severseniz gözünüze nasıl hoş gelirse öyle yapabilirsiniz. Ama çorabı dikmeden önce işlemeleri yapıp daha sonra dikerseniz daha kolay olabilir ben bir heyecanla hemen diktim sonra işlemelerde biraz zorlandım ama şekil oluşmadan süslemek pek bana göre değil o yüzden ben yaparsam yine böyle yaparım :)

Çorabın kıvırdığım üst kısmına elimde olan ve tam yılbaşı konseptine uygun bir kurdele ile şerit geçtim. Kurdeleyi bağladıktan sonra el dikişi ile üstünden geçtim. Çorabın ortasındaki ağacı ise keçeden yaptım. Dikerken yeşil ip kullandım ve özellikle dikişleri belli olsun istedim böyle daha güzel gözüküyor.

Tam bitti demiştim ki gözüme pek bir sade geldi, biraz daha süslesem daha iyi olacak diyip birkaç detay daha eklemeye karar verdim :)

Kırmızı yılbaşı ağacının içine yine keçelerden yeşil üçgenler kesip onları da kırmızı ip ile diktim. Bu sefer sık dikiş yaptım.

Yine yeterince süslü gelmeyince :) bir de minik yılbaşı topları diktim kenarına, sallantılı obje kullanmak hareketli bir hava kattı.

Eğer videolu anlatımı da görmek isterseniz buraya tıklayarak uzman tv deki videomu izleyebilirsiniz :)

Çorap için bu kalıbı kullanabilirsiniz.

Biraz önce bahsettiğim gibi eğer işleme yapacaksanız işleme yaptıktan sonra işli olan yüz içeride kalacak şekilde çorabı dikin. Bu şekilde ters yüz ettiğinizde işli taraf dışarı gelecektir.1 yorum:

Selin Şengül dedi ki...

Ayy bu çorabı burada görünce, seni tanıdığım için kendimi bir kere daha şanslı hissettim. Çünkü bana sürpriz yapıp kozalaklarla birlikte bu çorabı da getirmiştin :)Canım benim bir kere daha ellerine, emeklerine sağlık. Hep söylüyorum senin bu becerilerin mutlaka karşılığını bulmalı :)